Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Wątek zamknięty
Zapraszamy do podglądania bocianów z doliny Narwi. Gniazdo znajduje się w miejscowości Rakowo-Czachy z widkokiem na dolinę. Baczni obserwatowrzy mogą o tej porze roku podpatrzeć latające w stadkach bataliony.
Więcej wiadomości o terenie lokalizacji gniazda Raczki i Czacha
Tereny pod ochroną
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie położony jest w województwie podlaskim, w odległości ok. 70 km na zachód od Białegostoku, a jego zachodnia granica styka się z miastem Łomża.
Park został utworzony rozporządzeniem Wojewody Łomżyńskiego w grudniu 1994 roku.
Ideą jego utworzenia było zachowanie, prawie w nie naruszonym stanie, doliny rzeki Narew z wartościowymi zbiorowiskami roślinności wodnej, szuwarowej, torfowiskowej, łąkowej i niewielkimi fragmentami lasów łęgowych oraz ochrony, unikalnej, wyjątkowo ciekawie ukształtowanej rzeźby tego terenu powstałego w wyniku przebicia się rzeki Narew przez wysoczyznę Kolneńską i Wysokomazowiecką. W tym miejscu Narew, na kilkunastokilometrowym odcinku swego biegu tworzy przełom przez morenowe wyniesienia ze strefą krawędziową, której pofalowane stoki wznoszą się na wysokość około 40-50 m. Odcinek ten nazywany jest także Przełomową Doliną Narwi.
Częścią centralną, stanowiącą oś Parku, jest 16-kilometrowy odcinek rzeki, położony między ujściem rzeki Łojewek (101m n.p.m.) i mostem łączącym miasto Łomża z miejscowością Piątnica (99m n.p.m.).
W dół rzeki od miejscowości Pniewo (lewy brzeg) i Rakowo Boginie (prawy brzeg), przez ok. 10 km ciągnie się „prawdziwy” przełom rzeki. „Wyrżnięta” w morenowych wyniesieniach, równinna dolina, ma szerokość od 3 do 1,5 km. Gdy staniemy na jednym ze wzniesień, zobaczymy niepowtarzalny widok wijącej się, meandrującej, nieuregulowanej poniżej rzeki Narew oraz liczne, długie jeziora-starorzecza powstałe po zmianach biegu rzeki. Zmiany koryta rzeki, utrudniły mieszkańcom niektórych wsi dostęp do swoich łąk i pastwisk. Po zmianie biegu, tereny te nagle znalazły się po drugiej stronie Narwi. Dlatego w tym rejonie spotykało się dużo promów (Rakowo, Krzewo, Bronowo). Widoczne z góry wsie mają zabudowę wydłużoną, usytuowaną wzdłuż biegu Narwi i zajmują dolną część strefy krawędziowej doliny.
W okresach normalnej wiosny rzeka znika, a spływające wody z roztopów wiosennych tworzą olbrzymie rozlewisko-jezioro, ograniczone szerokością doliny. Tylko gdzieniegdzie, wystające z wody drzewa i wyższe krzewy, pozwalają zlokalizować koryto Narwi. Dodatkową atrakcją tej pory roku jest „hałas” i widok odpoczywających tu, olbrzymich ilości dzikiego ptactwa, powracającego do swoich miejsc lęgowych.
Zróżnicowana rzeźba, różny stopień nawilgotnienia terenu, powodują, że występuje tu bogata szata roślinna oraz wiele gatunków zwierząt. Obecna wiedza o florze i faunie Parku, oparta na pracach inwentaryzacyjnych i monitoringowych pozwala na sklasyfikowanie tego obszaru jako jednego z najcenniejszych przyrodniczo nie tylko w skali regionu, ale też i kraju.
Tak wygląda nasz dom i stołówka
Zapraszamy do oglądania i komentowania
kle,kle dziadek
Offline
Dziś jak to w bocianiej naturze jest rozbudowujemy nasz dom,przecież niedługo będzie nas więcej
No nie mogę sie zdecydować gdzie położyć ten patyk ,pomożecie ?
Mam Kolejny
położymy go razem
kle,kle dziadek
Offline
Popołudnie w naszym gnieżdzie też jest pracowite
Cały czas pracujemy nad poprawą komfortu naszego gniazda,to przecież dla naszych dzieci
Przeturlam nasze jajeczka,niedługo zdradzę Wam ile ich jest
I szybciutko sobą nakryję aby było im ciepło bo dzien chłodny
kle,kle dziadek
Offline
Przedwieczorne małe poprawki w koronie gniazda
Iwspólny zasłużony nocny odpoczynek po pracowitym dniu
kle,kle dziadek
Offline
Witam ,kto z Was posiada filmik z eliminacji pisklaka w dniu 31 maja 2017 ? proszę o zamieszczenie
kle,kle dziadek
Offline
Strony: 1
Wątek zamknięty